Ásványvíz, üdítő italok, vagy akár sör, pezsgő, bor palackozásakor lényeges kérdés a csíramentesség biztosítása. Az UV-C lámpás technológia megoldást nyújt a legtöbb csírátlanítási feladatra.
A germicid lámpa 253,7 nm-es sugárzása hatékonyan csírátlanítja a felületeket, a légtérben szálló mikróbákat szintén csak ilyen sugárzással lehet elpusztítani. A módszer környezetbarát, hiszen semmilyen vegyszert nem tartalmaz, nincs mellékterméke, nem lehet túladagolni, nem ártalmas a termékre.
AZ UV-C LÁMPA ALKALMAZÁSI TERÜLETEI:
Általános csírátlanítás
Minden élelmiszeripari üzemben nagy jelentősége van az üzem és raktárak általános mikrobiológiai szintjének.
A falra szerelhető vagy mobil módon mozghatható lámpatestben működő UV-C lámpa rendszeres használatával csírátlanítható a helyiségek légtere és a felületek. Raktárban akár folyamatosan, 24 órában is működtethető, üzem helyiségekben általában éjszaka, vagy más olyan munkaszüneti időben használható a lámpa, amikor senki nem tartózkodik a helyiségben.
Védőszemüveggel rövid időre be lehet menni a helyiségbe, a lámpák lekapcsolása nélkül. Ha hosszabb ideig kell bent tartózkodni, esetleg tartósan munkát végezni, akkor az ajtó nyitását érzékelő kapcsolóval vagy mozgásérzékelővel lehet lekapcsolni az UV lámpát.
A palackozó szekrény általában egy különálló egység, külön légtérrel, felületekkel. Ezen belül is alkalmazható az általános UV besugárzás. Mivel ezek a helyek párásak, vizesek, itt speciális, kvarc védőcsőbe zárt lámpákat alkalmazunk.
Légtér kezelése
Mivel termelés közben nem használhatók a falra szerelt, általános sugárzást nyújtó UV-C/germicid lámpák, ilyenkor a légtér kezeletlen marad. Bárhonnan is kerül be egy kórokozó, az szabadon tud szaporodni, fertőzni a legközelebbi csírátlanítási ciklusig. Ezért nagy fontosságú a termelőüzem levegőjének hatékony, folyamatos kezelése.
Két fajta levegő fertőtlenítési módszer is alkalmazható abból a célból, hogy csíramentes teret biztosítsunk.
1. Központi levegő fertőtlenítés
Amennyiben központi légkezeléssel van megoldva az adott helyiség levegőcseréje, úgy a légcsatornába vagy légkezelőbe épített UV-C/germicid lámpás berendezéssel lehet elérni a folyamatos fertőtlenített levegő keringetését.
2. Fixen telepített berendezések
A helyiség belső levegőjének csírátlanítása olyan módon oldható meg, hogy egy fixen telepített berendezés segítségével folyamatosan keringetjük a levegőt. A készülék saját ventilátorával keringeti a levegőt, így az áthaladó levegőt a beépített UV-C/germicid lámpák csírátlanítják, majd a már kezelt levegő visszakerül a helyiségbe.
Ezen készülékekkel biztosítható, hogy az üzemcsarnokban, raktározási vagy pihentető, érlelő helyiségeken állandóan csíramentes levegő keringjen.
Mindkét megoldás esetén az UV-C/germicid lámpák zárt készülékben működnek, így a veszélyes UV sugárzás nem jut ki a környezetbe, tehát a közelben tartózkodó embereket nem veszélyezteti.
Konkrét munkafolyamat kezelése
A konkrét munkafolyamatokra egyedi tervezésű, a gépsor egyes szakaszain alkalmazható UV-C lámpás készülékre van szükség.
A végtermék a lezárt palack, melynek három fő „alkotóeleme” van: a folyadék (víz, üdítő, stb.), a palack és a kupak.
- A folyadékot általában nem kell kezelni.
- A palack sajnos nehezen kezelhető UV besugárzással, mert sem az üvegen, sem a PET palackon (általában műanyagon) nem hatol át ez a hullámhosszú (253,7nm) sugárzás.
- A sörös dobozok, can-ek esetében a henger formája miatt felülről könyen besugározhatóak, így ezeknek belső felületének UV-C lámpás kezelése megoldható.
- Minden olyan palack, amelynek henger formája van (nem szűkül felfelé) kezelhető UV-C lámpával felülről.
A kupak viszont hatékonyan kezelhető UV sugárzással.
Az adott kupak-szállító sínpályára egyedileg tervezett UV egység biztosítja, hogy a kupak belsejében semmilyen kórokozó ne maradhasson. Lehet az akár csavaros műanyag kupak, sörös vagy pezsgős kupak, mindegyik esetében megoldható a hatékony kezelés.
Hasonló megoldás alkalmazható a töltőfej kezelésére is. ezzel a töltőgép „legérzékenyebb” pontja is csíramentesen tartható üzemelés közben.
Élelmiszeriparban alapvető előírás, hogy a lámpák olyan speciális bevonattal rendelkezzenek, amely esetleges lámpa törés esetén megakadályozza a szilánkok szétszóródását. Berendezésekben ilyen lámpákat alkalmazunk, illetve a fali lámpatestek esetében (élelmiszeripari felhasználás esetén) ezt a fajta égőt javasoljuk.
Az UV technológia alkalmazása lehetővé teszi a palackozó üzemekben a végtermék eltarthatóságának látványos meghosszabbítását.